Den sønderjyske sygeplejerske – Carolines liv og verden

28. september 2026 Kl. 18:30

Pris: 125,-

Forfatter Rasmus Nielsen inviterer os med tilbage til en tid, hvor både hverdagsliv og kærlighed havde helt andre vilkår.

Rasmus er født i Sønderborg, vokset op i Ribe og i dag bosat i København. Med en kandidatgrad i litteraturvidenskab og en baggrund som kulturformidler, redaktør og radioproducent har fortællingen altid været hans omdrejningspunkt.

Han står bag den populære romanserie Den sønderjyske sygeplejerske – en fortælling inspireret af hans egen oldemors liv. Serien om Caroline består af Lette bølge når du blånerFør violerne blomstrer igen og Nu blunder den lyse nat.

I bøgerne følger vi den unge Caroline fra Sønderborg i 1912 til København og videre til London, hvor hun uddanner sig som sygeplejerske. Vi oplever Første Verdenskrig tæt på – og genforeningen i 1920, da Sønderjylland efter 56 år igen bliver en del af Danmark.

Det er en historie om mod, tro, håb og den store kærlighed – og om at kæmpe for det, man holder allermest af.

Denne aften tager Rasmus Nielsen os med ind i sit forfatterværksted og fortæller om de seks år, det tog at forme historien om Caroline. Vi får indblik i kilderne, researchen og de personlige spor, der har givet romanerne liv.

Den sønderjyske sygeplejerske – Carolines liv og verden

Detaljer

Dato: 28. september 2026

Tidspunkt: 18:30

Pris: 125,-

Sted: Vojens

Info: vojens bibliotek

Privacy Preference Center